Το Φεστιβάλ ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας στη Χαλκίδα

Οι Βραβευμένες Ταινίες Μικρού Μήκους από το 41ου Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύουν …Χαλκίδα. Θα φιλοξενηθούν στο Αμφιθέατρο του Συνεδριακού Κέντρου της Π. Ε. Εύβοιας [Λεωφ. Χαϊνά 93] Σάββατο 12 & Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 από τις 7:00 το απόγευμα.
Το Σάββατο 12.01 Θα προβληθεί και η ταινία «Παρεμπιπτόντως» του Χαλκιδέου σκηνοθέτη Κωνσταντίνου Οικονόμου, ο οποίος θα παραστεί και θα μιλήσει μετά την προβολή της ταινίας του.

Δευτέρα 14 Ιανουαρίου θα προβληθούν επιλεγμένες ταινίες από το 40ο Φεστιβάλ

Συνδιοργάνωση: Περιφερειακή Ενότητα Εύβοιας, Πανευβοϊκός Σύλλογος «Άνθρωπος – Ελπίδα – Πολιτισμός», Οργανισμός Φεστιβάλ Δράμας

Είσοδος Ελεύθερη.

Οι Βραβευμένες Ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας με διάρκεια ζωής 41 χρόνια. Ταξιδεύει σε 87 πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού. Το ταξίδι ξεκινά… από τη Μακεδονία και φτάνει… μέχρι το μακρινό Σίδνεϋ της Αυστραλίας παρουσιάζοντας την ορμή με την οποία γεννήθηκαν και αποκαλύπτοντας το ταλέντο των κινηματογραφιστών, προβάλλοντας τους κοινωνικούς προβληματισμούς και αναδεικνύοντας τη μεγάλη δυναμική του ελληνικού κινηματογράφου.


Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

Σύνολο διάρκειας ταινιών 167΄

1. La ultima hija

(Ντοκιμαντέρ 21΄)
The last daugther
Σκηνοθέτης: Εύη Καραμπάτσου
Βραβείο Ντοκιμαντέρ

2. Εn partie By halves

(Πειραματική – Μυθοπλασία 16΄)
Έλληνες του Κόσμου
Σκηνοθέτης: Αναστασία Μελία Ελευθερίου
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη»
καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

3. Calling

(Σπουδαστική Ταινία – Μυθοπλασία 16΄)
Έλληνες του κόσμου
Σκηνοθέτης: Άρτεμις Αναστασιάδου
Βραβείο Έλληνες του Κόσμου «Σωκράτης Δημητριάδης»

4. Όλα για Όλα Go for broke

(Μυθοπλασία 30′)
Σκηνοθέτης: Μαρίνος Σκλαβουνάκης
Εύφημος Μνεία

5. «Παρεπιπτόντως»

(Μυθοπλασία 15΄)
Σκηνοθέτης Κωνσταντίνος Οικονόμου – Εκτός Συναγωνισμού

6. Begond good & evil or The exuberantlypainful process of teething

(Μυθοπλασία 12′)
Σκηνοθέτης: Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος
Εύφημος μνεία στον Chris Scott για την ερμηνεία του

7. Βουρβουρού

(Μυθοπλασία 22′)
Σκηνοθέτης Καρίνας Λογοθέτη Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

8. The sound

(Μυθοπλασία 15′)
Σκηνοθέτης: Antoni Petrou Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

9. Άβανος

(Μυθοπλασία 20′)
Σκηνοθέτης:  Παναγιώτης Χαραμής
Χρυσός Διόνυσο Τιμητική Διάκριση Σεναρίου         Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας                Τιμητική Διάκριση Σκηνικών Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών
Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

 

Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2019

Σύνολο διάρκειας ταινιών δεύτερης ημέρας 157΄

1. Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν silence of the dying fish

(Μυθοπλασία 19΄)
Σκηνοθέτης: Βασίλης Κεκάτος
Βραβείο καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
Ειδικό Βραβείο

2. Τέταρτος τοίχος

(Ντοκιμαντέρ 10΄)
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Γκότσης
Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλάγη

3. Ave Eva

(Μυθοπλασία 13΄)
Σκηνοθέτης: Oliwia Twardowska
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Andriano Mantova

4. Άρια

(Μυθοπλασία 14΄)
Σκηνοθέτης: Μυρσίνη Αριστείδου
Έλληνες του Κόσμου
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

5. Πολυέλαιος

(Σπουδαστική Ταινία – Μυθοπλασία 10′)
Σκηνοθέτης: Αντώνης Γλάρος
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας στον Andriano Mantova

6. Molly 6 με 8

(Μυθοπλασία 18′)
Σκηνοθέτης: Ευθύμης Μιχελουδάκης
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης γυναικείας Ερμηνείας στη Σοφία Κόκκαλη
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου

7. Νάρκη Torpor

(Μυθοπλασία 22΄)
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Τσαλαπάτης
Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC

 

8. Quidnunc

(Μυθοπλασία 26΄)
Σκηνοθέτης: Χάρης Αγιώτης
Έλληνες του Κόσμου
Εύφημος Μνεία

9. Έκτορας Μαλό
Η τελευταία μέρα της χρονιάς

(Μυθοπλασία 25′)
Hector Malot – The last day of the year
Σκηνοθεσία: Ζακλίν Λέντζου
Αργυρός Διόνυσος
Για την ιδιαίτερη κινηματογραφική αφήγηση

 

Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019

ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ του 40ου Φεστιβάλ Δράμας

Σύνολο διάρκειας ταινιών Τρίτης ημέρας 126΄

1. Play

(Μυθοπλασία 32′)
Σκηνοθέτης: Βαγγέλης Λυμπερόπουλος
Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στη Σάντυ Καραγιάννη
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης
Τεχνικών Κινηματογράφου & Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

2. Μανέκι Νέκο

(Μυθοπλασία 19′)
Σκηνοθέτης: Μανώλης Μαύρης
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στον Θοδωρή Αρμάο
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Σταύρο Γασπαράτο
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Παναγιώτη Παπαγιαννόπουλο
Κίνητρα Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

3. Testing Greta

(Μυθοπλασία 11′)
Έλληνες του Κόσμου
Σκηνοθέτης: Άμπι Λούκας (Abbie Lucas)
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία
της κατηγορίας «‘Έλληνες του Κόσμου»

4. Το εισιτήριο

(Μυθοπλασία 17′)
Σκηνοθέτης: Χάρης Σταθόπουλος
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Βαγγέλη Ζέλκα
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος

5. Ουρανία

(Μυθοπλασία 16′)
Σκηνοθέτης: Δέσποινα Κούρτη
Βραβείο «Τώνιθα Μαρκετάκη» Καλύτερης Γυναικείας
Σκηνοθετικής Παρουσίας
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στη Φωτεινή Μπαξεβάνη
Κίνητρα Ελληνικού Κινηματόγραφου
Βραβείο πανελλήνιας Ένωσης κριτικών Κινηματογράφου.

6. Φράγμα

(Μυθοπλασία 17′)
Σκηνοθέτης: Γιώργος Τερζίδης
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

7. Κατάψυξη

(Μυθοπλασία 16′)
Σκηνοθέτης: Δημήτρης Νάκος
Αργυρός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Μοιραστείτε: